Geslaagde Europese Dag van de Beroerte op het Bastiaansplein in Delft

Geplaatst op: 14 Mei 2025

De Europese Dag van de Beroerte werd gisteren op het Bastiaansplein in Delft goed bezocht en werd een groot succes. De CVA-keten DWO en de Regionale Ambulancevoorziening (RAV) spraken met veel winkelend publiek over het vroeg herkennen van een beroerte – en het belang van snel handelen.

Het mooie weer hielp mee om mensen naar het plein te trekken, en ook de ambulance bij de kraam trok veel nieuwsgierige bezoekers. Veel mensen gaven aan het initiatief erg waardevol te vinden en namen uitgebreid de tijd om in gesprek te gaan.

Interactieve activiteiten
De middag bood naast goede gesprekken ook leuke en leerzame activiteiten. Zo was er een uitdagende kruiswoordpuzzel waarmee deelnemers hun kennis over beroertes testten. Maar liefst 27 mensen leverden hun formulier in – de winnaar kreeg inmiddels een mooie prijs thuisbezorgd. Daarnaast waren er ‘wekkeracties’: overal op het plein waren wekkers verstopt die plots afgingen. Wie er snel één naar de kraam bracht, kreeg direct een prijs. Een speelse manier om het belang van snelle actie bij een beroerte te onderstrepen.

Ook Mediamarkt haakte leuk in op het evenement met een ludieke kortingsactie op gezondheidsmeters en smartwatches.

FAST-test
Centraal stond de FAST-test: De FAST-test helpt signalen van een beroerte te herkennen:

F (Face) – Scheeftrekking in het gezicht?
A (Arm) – Eén arm zakt weg bij het optillen?
S (Spraak) – Onduidelijke of verwarde spraak?
T (Tijd) – Noteer de tijd wanneer klachten begonnen zijn

Bel direct 112 bij één of meer van deze signalen. Snelle herkenning en direct 112 bellen kan levens redden en blijvende schade beperken.

CVA keten DWO
De CVA keten bestaat uit vier organisaties: Reinier de Graaf Gasthuis, Basalt, Careyn en Pieter van Foreest. De keten zorgt ervoor dat iemand met een CVA op het juiste moment, de juiste zorg op de juiste plaats kan ontvangen. Het is de bedoeling dat de zorg die geboden wordt door de verschillende partners een samenhangend en geïntegreerd geheel vormt, zonder drempels of schotten tussen de verschillende schakels van de keten. Door maximale samenwerking en afstemming tussen de deelnemende partijen en permanente ontwikkeling van professionals, stellen de ketenpartners elkaar in staat om toegankelijke, adequate en steeds betere zorg te organiseren en te verlenen. De CVA keten DWO werkt nauw samen met Zorgorganisatie Eerste Lijn (ZEL). ZEL faciliteert huisartsen o.a. in deze regio op het gebied van Hart Vaatziekten zorg (HVZ), waaronder de beroerte/CVA ook valt. Een van de doelen van ZEL is om de zorg rondom patiënten die een beroerte hebben doorgemaakt te optimaliseren.